Aracım için hangi lastiği tercih etmeliyim?

Aracım için hangi lastiği tercih etmeliyim?

Aracınızın lastiklerini yenileme zamanı geldi veya farklı iklim koşullarında daha güvenli yol almak istiyorsunuz ancak piyasada mevcut onlarca lastik alternatifi içerisinden nasıl seçim yapacağınızı bilmiyor musunuz? İhtiyacınız olan yaz, kış ya da dört mevsim lastikleri için AntaMotion uzmanları size rehberlik etmek için burada!

Güvenli ve konforlu bir sürüş gerçekleştirebilmeniz için aracınızın yol ile bağlantısını sağlayan lastikleriniz hayati bir rol üstleniyor. Lastik değişimi denildiğinde akla genellikle yıpranmış, hasar görmüş veya patlamış lastiklerin değişimi gelse de aslında lastikleri düzenli aralıklarla yenilemeniz gerekiyor. Araç lastiklerinin ömrü; kullanım koşullarına, sürücünün sürüş tarzına ve lastik kalitesine göre değişim gösterir. Peki lastik değiştirirken, yaz, kış ve dört mevsim lastik gruplarından hangisi sizin için en uygun olanı? Bu yazımızda ihtiyacınıza en uygun lastiği tercih etmenize yardımcı olacağız.

Yaz lastikleri, dört mevsim lastikler ve kış lastikleri arasındaki farklar

Yaz lastiği nedir?

Yaz lastikleri, sıcaklıkların genellikle ara sıra ve hatta uzun süreli olarak 40°C’ye ulaştığı sıcak aylarda ya da kış mevsiminin görülmediği yerlerde yıl boyunca kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Daha sığ bir sırt deseni ve kuru/ıslak yüzeylerde etkili yol tutuşu sağlayan sert, yapışkan lastik sırtı bileşeni sayesinde yaz lastikleri, 7 °C’nin üzerindeki sıcaklıklarda optimum performans sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Oluklar ve sırt olukları sayesinde, yaz lastikleri özellikle ıslak ve kuru zeminlerde iyi yol tutuşu sağlarlar. Daha iyi viraj alma ve frenleme yetenekleri nedeniyle sportif sürücüler arasında da yaygındırlar. Daha iyi frenleme, yol tutuşu ve çekiş gücüyle yüksek konfor seviyesini korurlar.

Yaz lastikleri 7 C°’nin üzerindeki sıcaklıklarda iyi performans gösterir. Sıcaklıklar bu minimumun altına düşer düşmez, bileşim sertleşmeye başlar. Böylece çekiş gücü azalır ve aşırı durumlarda bileşik çatlayabilir.

 

Kış lastiği nedir?

Kış lastikleri özellikle 7 °C’nin altındaki düşük sıcaklıklarda ve kar yağışı gibi koşullarda daha güvenli sürüş ve yol tutuşu için özel olarak tasarlanmıştır. Kış lastiklerinin gürültü seviyeleri, dört mevsim ve yaz lastiklerininkine kıyasla daha yüksektir. Bu normaldir ve bir sorun olduğu anlamına gelmez.

Yaz lastikleriyle karşılaştırıldığında, kış lastikleri karlı ve buzlu yollarda çekiş gücünü iyileştirmek için daha derin ve çok sayıda oluk içeren belirgin bir sırt desenine sahiptir. Aynı zamanda daha esnek bir malzemeden üretildikleri için bu durum onların dondurucu soğuklarda bile yola tutunacak kadar yumuşak kalmalarına yardımcı olur.

Öte yandan, 7 C°’nin üzerindeki sıcaklıklarda daha da yumuşak hale gelen kış lastikleri, daha hızlı aşınırlar.

Kış koşullarında önemli avantajlar sunan bu lastik tipi, Antalya gibi bölgelerde bahar ayları ile sıcaklık değerleri artmaya başladığı an yerlerini yaz veya 4 mevsim lastiklerine bırakmalıdır zira yüksek sıcaklık koşullarında bu lastikleri kullanmaya devam etmeniz sürüş güvenliğinizi tehlikeye sokacaktır.

 

4 mevsim lastik nedir?

Dört mevsim lastikler, yaz lastiği ve kış lastiği teknolojilerini birleştirir ve tüm yıl boyunca kullanılabilir.

Sırt deseninde yaz lastiği ile kıyaslandığında daha fazla çentik olması, karlı yollarda yol tutuşunu kolaylaştırırken daha yüksek sıcaklıklara uyum sağlayabilmelerini mümkün kılar. Dört mevsim lastikleri, yaz lastiklerine kıyasla daha az esnektir ve yol tutuşları daha zayıftır.

Büyük sırt blokları nedeniyle lastiğin daha az kenarı vardır. Durma ve viraj alma kış lastiklerinde olduğu kadar iyi olmadığından, aşırı kış koşullarına uygun değildir. Aynısı aşırı sıcak için de geçerlidir: Kuru ve sıcak asfaltta yol tutuşu ve kavrama gücü, yaz lastikleri kadar iyi değildir.

Ilıman yaz mevsimi veya ılıman kış mevsimi ve ara sıra kar yağışı olan bir yerde yaşıyorsanız bunlar en kolay seçenektir. Dört mevsim lastikler, -10 °C ile +30 °C arasında değişen sıcaklıklarda hareket kabiliyeti ve güvenliği sağlar.

 

Yaz lastikleri ile kış lastikleri ne zaman değiştirilmeli?

Genel kural, yaşadığınız yerdeki hava koşullarına bağlı olarak, sıcaklık kalıcı olarak 7°C’nin altına düştüğünde yaz lastiklerinin kış lastikleriyle değiştirilmesi gerektiğidir. Kısa bir soğuk hava dalgası yaşama ihtimalinize karşı sıcaklığın stabil hale gelmesini beklemek en doğrusudur.

Aynı kural havalar ısınmaya başladığında da geçerlidir, bu nedenle sıcaklıklar sürekli olarak 7 °C’nin üzerine çıktığında, yaz lastiklerine geri dönebilirsiniz. Dört mevsim lastikler ile lastiklerinizi ne zaman değiştirmeniz gerektiği konusunda endişelenmenize gerek yok. Yıl boyunca içinizin rahat olmasını sağlarlar.

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!