Elektrikli ve Hibrit Araçlarda Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Bosch’un gelişmiş arıza tespit cihazlarını kullanarak elektrikli ve hibrit araçlar konusunda deneyimli uzmanlarımız ile hızlı ve profesyonel çözümler sunuyoruz.

elektrikli araç bilgisayara bağlama

Bilgisayarlı arıza tespiti, günümüzde elektrikli ve hibrit araçların teknolojik karmaşıklığı göz önüne alındığında büyük önem taşıyor.

Bir arızayla karşılaşıldığında, arızanın zamanında ve en doğru şekilde tespit edilmesi zaman ve para kayıplarını en aza indirirken, aracınızın ve bataryalarınızın sağlığını da doğrudan etkiliyor.

AntaMotion olarak, elektrikli ve hibrit araçlar konusunda deneyimli uzmanlarımız ile bu araçlardaki sistemlerin, sensörlerin ve bilgisayar tabanlı kontrol ünitelerinin arızalarına yönelik doğru ve etkili bir arıza tespiti yaparak sorunun hızlı bir şekilde çözülmesini sağlamak için Dünya’nın en büyük otomotiv teknolojileri üreticilerinden Bosch’un gelişmiş arıza tespit cihazlarını kullanıyoruz.

Elektrikli araçlarda karşılaşılan arızalar, genel olarak mekanik arızalar ve elektronik arızalar olarak değerlendirilmektedir.

Mekanik Arızalar

Elektrikli araçlar, daha az hareketli parça sayısına sahip olduklarından genellikle daha az mekanik arıza yaşarlar, ancak yine de kullanım koşulları ve çevresel faktörlerin de etkisiyle belirli aralıklarla bakım ve onarım gerektirirler. 

Bu arızaların herhangi biri, aracın güvenliği, performansı ve kullanılabilirliği üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Elektrikli araçların çoğu, gelişmiş bir teşhis ve onarım sistemiyle birlikte gelir, bu nedenle bir arıza durumunda elektrikli araçlar konusunda uzman ve deneyimli bir servise başvurmak ve bu araçlara özel gelişmiş cihazlar kullanılarak sorunun değerlendirilmesi büyük önem taşır.

Batarya Arızası

Elektrikli araçların en yaygın arızası batarya sorunlarıdır.

Bataryalar, elektrikli araçların ana güç kaynağıdır ve arızalı bataryalar, aracın çalışmamasına veya önemli performans kayıpları yaşanmasına yol açar.

Bataryaların ömrü, kullanım koşullarına ve şarj/dolum sıklığına bağlıdır. Bataryaların kullanım süresi azaldıkça, aracın menzili de azalır ve aracınızı daha sık şarj etmeniz gerekir.

Bataryaların kullanım ömrünü uzatmak için, aracı sıcak ve soğuk hava koşullarından olabildiğince korumak ve aracınızı şarj ederken doğru yöntemleri kullanmak önem taşır.

Bataryalarınızın verimliliğini ölçmek ve batarya arızalarında destek sağlamak üzere AntaMotion, uzman ekibi ve teknolojik ekipmanları ile her zaman yanınızda.

Motor Arızası

Standart elektrikli bir araçta, geleneksel bir araçta kullanılan parçaların yaklaşık yarısı kadar parça yer alır ve çoğu standart elektrikli aracın motorunda, içten yanmalı motorlardaki yaklaşık 200 parçaya kıyasla 20 adetten daha az sayıda değiştirilebilir parça bulunur.

Elektrik motorları, genellikle daha az hareketli parçaya sahiptir, ancak yine de aşınma ve hasar görme durumu ile karşı karşıyadır.

Bu durum, motorun verimliliğini azaltır ve aracın performansını etkiler.

Olası bir motor arızası yaşandığında araç ile yola devam etmeye çalışmadan hızla servise başvurmak, sonradan daha büyük ölçekli sorunlar yaşamamak adına önem arz eder.

Şanzıman Sorunları

Geleneksel ve elektrikli araçlar arasındaki önemli bir fark güç aktarma organlarıdır.

Basitçe ifade etmek gerekirse, elektrikli araçların çoğunda çok vitesli şanzıman yoktur; bunun yerine, tek vitesli şanzıman, elektrik motorunu çalıştırır.

Geleneksel içten yanmalı motorlar güç çıkışı için farklı oranlarda birden fazla vitese ihtiyaç duyarken, elektrik motorları belirli bir aralıktaki herhangi bir RPM’de istikrarlı miktarda tork üretir.

Elektrik motorları anında güç sağlar, yani içten yanmalı motorlarda olduğu gibi devir yoluyla tork oluşturulmasına gerek yoktur.

Elektrikli araçlarda meydana gelebilecek şanzıman arızaları, aracın hızlanma ve performansını etkileyebilir.

Bu nedenle, aracınızın şanzıman sistemini düzenli olarak kontrol ettirmenizde ve herhangi bir arıza ile karşılaştığınızda servise başvurmanız önemlidir.

Fren Arızası

Elektrikli ve hibrit araçların en büyük problemlerinin başında elektrik enerjisinin depolanması geliyor.

Bu araçlarda yer alan Rejeneratif Fren Sistemi ile sürüş esnasında ayağınızı gazdan çektiğinizde, araç fren yapmaya başlıyor.

Aracın fren yaparken ortaya çıkardığı enerji, elektrik enerjisine dönüşüyor ve bataryaya iletilip şarj sağlanıyor.

Böylece bir devirdaim yapılmış oluyor.

Gazdan ayak çekildiği anda araç fren yapmaya başladığı için fren ve frene bağlı parçalar, fosil yakıtla çalışan benzinli ya da dizel otomobillere göre daha hızlı eskiyor.

Fren sisteminde yaşanan yıpranma ve arızaları, aracın frenleme performansını ve güvenliğini doğrudan etkileyeceği için belirli periyotlarda frenlerini mutlaka AntaMotion gibi elektrikli ve hibrit araçlar konusunda uzman servislerde kontrol ettirmeniz gerekiyor.

Elektronik Arızalar

Elektronik arızalar, elektrikli araçların elektronik sistemlerinde meydana gelen sorunlar olarak tanımlanabilir. Bu arızalar genellikle araçtaki sensörler, kontrol üniteleri, kablolar ve diğer elektronik bileşenlerde meydana gelir.

Mekanik arızalarda olduğu gibi elektronik bir arıza durumunda da sonradan daha önemli problemler ile karşılaşmamak için elektrikli araçlar konusunda uzman ve deneyimli bir servise başvurmak ve bu araçlara özel gelişmiş cihazlar kullanılarak sorunun değerlendirilmesi büyük önem taşır.

Şarj Problemleri

Tamamen elektrik enerjisi ile çalışan bir araç için şarj edilememe problemi doğal olarak en önemli problemlerin başında gelir.

Şarj olmama sorunlarının en önemli nedenleri, şarj ünitesinden kaynaklanan bir problem veya batarya sistemi üzerinde bağlantı noktalarında bir aksama olarak tespit edilir ki bu noktada önemli olan konu, bu sorunlu bölgenin tam olarak hangi devre üzerinde olduğunu doğru şekilde tespit etmektir.

Bosch’un gelişmiş bilgisayarlı arıza tespit cihazları ile son derece hassas ölçümler yapılarak arıza kaynağı net olarak tespit edilebilmektedir.

Sensör Arızaları

Elektrikli araçlarda, diğer araçlarda olması gerekenden çok daha fazla kontrol edilmesi gereken unsur bulunmaktadır.

Bunların anlık olarak çevresel etkenlere karşı faal olması için sürekli olarak ilgili sensörlerden doğru ve hızlı bildirimler alması gerekmektedir.

Elektrik motoru veya bataryaların belirli sıcaklık seviyeleri içerisinde tutulmasından, Adaptif Far Sistemi, Şerit Takip Sistemi ya da Çarpışma Önleme Sistemi gibi gelişmiş sürücü destek sistemlerine varıncaya dek araç üzerindeki birçok kontrol bu sensörlerden gelen doğru bilgiler ile çalışmaktadır.

Kablo Sorunları

Elektrikli araçlarda, batarya paketinden motor kontrol ünitesine ve kontrol ünitesinden elektromotora kadar uzanan eşit derecede tehlikeli, yüksek voltajlar taşıyan birçok kablo bulunuyor.

Elektrikli araçlarda kullanılan bu yüksek voltajlı kabloların arızalanması, aracın performansını doğrudan etkiler veya aracın çalışmasını durdurur.

Bu nedenle düzenli aralıklarda aracın elektrik kontrol muayenelerini yaptırmak önemlidir.

Bu muayeneler esnasında araçta bulunan kablolar da kontrol edilerek, olası sorunlar meydana gelmeden tespit edilir.

Ekran Sorunları

Elektrikli araçların kontrol panelleri, genellikle bir dokunmatik ekranla birlikte gelir.

Bu araçlarda neredeyse tüm veriler kullanıcıya özel ekranlar ile aktarıldığından dolayı, ekranlarda karşılaşılacak arızalar, elektrikli aracın çeşitli fonksiyonları üzerinde de etkili olabilir.

Elektrikli araçlarda, ekranlar aynı zamanda açma kapama veya sistemleri devreye alma fonksiyonlarını da yerine getirdikleri için, dokunmatik ekran arızaları aracın bütününde olumsuz sonuçlanacak durumları ortaya çıkarabilir.

Ekran arızası ile karşılaşıldığında zaman kaybetmeden servise giderek sorunun büyümesinin engellenmesi önemlidir.

Kontrol Ünitesi Sorunları

Elektrikli araçların, aracın çeşitli bileşenlerini kontrol eden birçok kontrol ünitesi bulunmaktadır.

Kontrol ünitesi arızaları, aracın performansını etkileyebilir veya aracın çalışmasını tamamen durdurabilir.

Kontrol ünitesi kendi içerisinde son derece karmaşık sistemleri barındırmaktadır.

Bu sorunları çözmek için, aracınızı servis merkezimizde gerekli kontrollerden geçirerek aracınızın sorununu en doğru şekilde tespit ediyoruz.

Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

BİZE ULAŞIN

Adres

Topçular Mah, Aspendos Blv, 1015 Sk, No: 9

Telefon

0 (242) 312 36 60

E-Posta

info@antamotion.com

WhatsApp

+90 531 285 13 74

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!