Elektrikli Araç Batarya Sağlığı Kontrolü

Elektrikli ve hibrit araçlarınızı sorunsuz ve uzun ömürlü kullanabilmeniz için Bosch teknolojisi ile bataryalarınızın düzenli olarak kontrolünü sağlıyoruz.

elektrikli araç batarya kontrolü

Elektrikli araçlarda batarya, gerek motorun çalışmasını, gerekse de aracın tüm fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışması ile güvenli bir şekilde yol almasını sağlayan en önemli bileşenlerinden birini oluşturuyor.

Elektrikli araçlarda batarya grubundaki hücrelerde, kullanım koşullarına ve zamana bağlı olarak yapısal bozulmalar görülebilirken; bu durum batarya kapasitesinin ve bataryanın gücünün azalmasına doğrudan etki etmektedir.

Belirli bir ömre sahip olan bataryaların, herhangi bir erken aşınma ya da sızıntı durumu olup olmadığını tespit etmek için belirli aralıklarla kontrol edilmesi gerekmektedir.

AntaMotion, Bosch güvencesi ve özel ekipmanlar yardımıyla bataryalarınızın durumunu ve sağlıklı bir şekilde çalışıp çalışmadıklarını kolayca kontrol ederek sizi ileride karşılaşabileceğiniz problemlerden ve yüksek maliyetli sorunlardan koruyor.

BATARYA ARIZALARI ÖNEMLİDİR

Elektrikli araçlar için ana enerji kaynağı olan bataryaların, güvenli ve verimli bir şekilde çalışabilmeleri için bazı teknik sınırlamaları vardır.

Batarya yönetim sistemleri, bu sınırlamaların üstesinden gelmek, bataryayı korumak ve elektrikli araç için daha güvenilir bir sürüş sağlamak adına önemli bir rol oynamaktadır. Batarya grubundaki hücrelerin değişen ortam şartlarına bağlı olarak gerilim, akım ve sıcaklık değerleri değişir.

Elektrikli araçlarda bu değişimler özellikle sürüş esnasında bariz bir şekilde yaşanır. Batarya yönetim sisteminin temel görevlerinden bir tanesi de bataryanın zarar göreceği etmenlere karşı bataryayı korumak ve hem batarya için hem de araç kullanıcıları için güvenlik önlemleri almaktır.

Elektrikli araçlarda batarya ile ilgili arızalar genellikle aşırı şarjdan kaynaklı yüksek gerilim, aşırı deşarjdan kaynaklı düşük gerilim, yüksek akım, duman, sızıntı, yüksek veya düşük sıcaklık, kısa devreler, bağlantı yerlerindeki oluşan gevşeklikler, yalıtımı deforme olmuş yerler, sensör hataları, aktüatör ve kontrollör arızalarıdır.

Bataryanın zarar görmemesi ve düzgün çalışma için en uygun çalışma sıcaklığı

aralığında olması gerekir.

Bosch teknolojisi ile her zaman güvendesiniz

Elektrikli araçlarda batarya yönetim sistemlerinin etkin bir şekilde çalışabilmesi, çeşitli sensörler yardımıyla bir dizi haberleşme protokolü üzerinden sağlanır.

Bu araçlarda yaygın olarak kullanılan ve standart hale gelen CAN Bus haberleşme protokolüdür.

CAN Bus haberleşme protokolü, 1983 yılında Robert Bosch tarafından, otomotiv uygulamalarında seri haberleşme için geliştirilmiş bir protokoldür.

CAN Bus, günümüz otomobillerinde ve diğer cihazlarda bulunan Elektronik Kontrol Birimlerinin (ECU’lar) birbirleriyle güvenilir, öncelik odaklı bir şekilde iletişim kurmasını sağlamak için tasarlanmış mesaj tabanlı bir protokoldür.

Batarya güvenliği ve korumayı sağlarken çeşitli haberleşme protokolleri kullanır. Haberleşme protokolleri BYS sisteminin ve diğer tüm araç bileşenlerinin birbirleriyle etkili ve güvenli çalışması adına önemli rol üstlenmektedir.

BYS’nin temel görevlerinden bir tanesi de batarya grubu içerisinde bulunan pillerin dengede (aynı kapasitede) durmasını sağlamaktır.

Bosch’un özel ekipmanları yardımıyla batarya verimliliği ve olası sorunlarına ilişkin düzenli kontroller yapılması, sizi sonradan karşılaşabileceğiniz risklerden korur.

Bataryaların ömrü için düzenli kontrol şart

Uzun ömürlü kullanım avantajı sunmasıyla öne çıkan elektrikli araçlarda, batarya değişimine gerek kalmadan 15-20 yıl boyunca veya şarj kapasiteleri %70’in altına düşene kadar kullanım amaçlanır.

Ancak bataryalarda meydana gelebilecek performans düşüklükleri, araç sahipleri için bir değişim sürecinin ya da bakım/onarım işlemlerinin sinyali olabilir.

Kilometre bazında ya da yıl olarak hesaplanan elektrikli araç bataryası kullanım ömrü, sağlıklı bir döngüyü tamamlayacak kadar uzun bir süreye sahiptir. Araçlarda bulunan soğutma sistemleri, batarya sıcaklıklarının ortalama düzeyde kalmasını sağlar.

Bu sayede aşırı ısınma gibi pil ömrünü kısaltan durumların önüne geçilir. Eskimiş ve gücünün altına düşmüş olan bataryaların kullanımı, araçların performansı üzerinde olumsuz etki yaratabilir.

Elektrik enerjisini verimli bir şekilde kullanan araçların bataryalarının düzenli bir şekilde kontrol edilmesi gerekir.

Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

BİZE ULAŞIN

Adres

Topçular Mah, Aspendos Blv, 1015 Sk, No: 9

Telefon

0 (242) 312 36 60

E-Posta

info@antamotion.com

WhatsApp

+90 531 285 13 74

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!