Elektrikli ve Hibrit Araç Hasar Onarımı

Elektrikli ya da hibrit araçlarınızın hasar onarımında, bu alanda deneyimli ve gerekli teknik ekipmanları olan servis noktalarını tercih edin.

elektrili araba tamiri

Ülkemizde 2023 yılı itibariyle satışları bir önceki yıla göre yüzde 844’lük artış göstererek 72 bin 179 adede ulaşan elektrikli araçlar, artık yolların vazgeçilmez bir paydaşı konumunda. Şüphesiz gün geçtikçe elektrikli ve hibrit araç satışlarının artmasıyla yollarda bu araçlardan daha fazla sayıda görmeye başlamamız, kaçınılmaz olarak daha fazla elektrikli araç sürücüsünün trafik kazalarına da karışması anlamına geliyor. Elektrikli veya hibrit bir araç ile olası bir trafik kazasına karıştığınızda yapılması gerekenler kadar, kaza sonrası bu araçların yetkin servisler, deneyimli ve bilgili uzmanlarca gerektiği gibi hasar onarımının yapılması da büyük önem arz ediyor.


Elektrikli ve hibrit araçlar, bileşenleri ve çalışma prensipleri itibariyle içten yanmalı motorlara sahip araçlara göre oldukça farklıdır. Bu farklılıkların başında gelen yüksek voltaj, araçların bakım onarım süreçlerinde yüksek güvenlik önlemleri alınmasını ve bu işlemlerin ancak gerekli eğitimlerden geçmiş uzman kişilerce yapılmasını gerektirir. Kazaya karışan elektrikli araçların onarımına özgü prosedürler arasında, yanlış kullanıldığında yangına neden olabilecek yüksek voltajlı bataryaların uygun şekilde bağlantılarının kapatılması gelir.

Önce sizin ve aracınızın
güvenliği gelir

Elektrikli ve hibrit araçlar, bileşenleri ve çalışma prensipleri itibariyle içten yanmalı motorlara sahip araçlara göre oldukça farklıdır.

Bu farklılıkların başında gelen yüksek voltaj, araçların bakım onarım süreçlerinde yüksek güvenlik önlemleri alınmasını ve bu işlemlerin ancak gerekli eğitimlerden geçmiş uzman kişilerce, gerekli teknik ekipmanlar kullanılarak yapılmasını gerektirir.

Bazı kazalarda, aracın sistemlerini bağlayan yüksek gerilim (HV) kabloları hasar alabilir ve uygun koruyucu ekipman ve tedbirler olmadan araca müdahale edilmeye kalkışılması ciddi zararlar verebilir. Elektrikli ya da hibrit bir araçta, kaporta onarımına veya boya işlemine geçilmeden önce mutlaka yüksek gerilimli batarya bağlantısı kesilmelidir.

Ancak bu bile kesin ve anlık bir çözüm sağlamaz zira yüksek voltajın dağılması yaklaşık 10 dakika kadar alacaktır. Konusunda deneyimli bir uzman, her koşulda herhangi bir çalışmaya başlamadan önce yüksek voltaj kablolarının ve elektrikli bileşenlerin elektrik yüklü olup olmadığını kontrol ederek hareket etmelidir.

Bilinçsiz bir onarım,
büyük maliyetlere yol açabilir

Yüksek düzeyde elektrikli bir aracın hasar onarımı söz konusu olduğunda, onarım sonrasında aracınızın size yeni olduğu kadar güvenli bir şekilde teslim edilmesini sağlamak için servis seçerken bilmeniz gereken bazı hususlar vardır.

Elektrikli ya da hibrit bir aracın hasar onarımı sürecinde en önemli noktalardan biri aracın boyanması ve kurutulması sürecinde maruz kalacağı sıcaklığın doğru planlanmasıdır. Nem ve sıcaklık, batarya gibi elektrikli bileşenlerin doğru çalışmasını etkileyebilecek faktörlerdir. Bu nedenle araç üreticileri, elektrikli araçların hasar onarımlarında boyanması ve kurutulması sırasında uyulması gereken sıcaklık sınırlarını aracın belgelerinde özel olarak belirtmektedir. 

Gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması, hasar onarım proseslerinin eksiksiz uygulanması ve uygun teknik ekipmanların kullanılması elektrikli araçların hasar onarımlarında büyük önem taşır.

Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

BİZE ULAŞIN

Adres

Topçular Mah, Aspendos Blv, 1015 Sk, No: 9

Telefon

0 (242) 312 36 60

E-Posta

info@antamotion.com

WhatsApp

+90 531 285 13 74

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!