Rot balans bozuk olduğu nasıl anlaşılır? Rot balans nedir?

Rot balans bozuk olduğu nasıl anlaşılır? Rot balans nedir?

Rot Balansın bozuk olduğu nasıl anlaşılır? Rot Balans ayarı neden önemli? Rot Balans nedir? 

Genel olarak “Rot balans ayarı” olarak bilinen kalıp aslında iki farklı bakım işlemini belirtir. Rot ayarı farklıdır, balans ayarı farklıdır. Ancak; ikisi de arka arkaya yapıldığı için bir tamlama haline gelmiştir. Rot ayarı nedir ve balans ayarı nedir öncelikle bunları açıklayalım. Rot balans hakkında bilgi yazımızla karşınızdayız.

Rot ayarı nedir?

Rot ayarı; kullandığınız aracın tekerlekleri arasındaki açıyı ve uzaklıklığı eşitler. Direksiyonu herhangi bir tarafa çevirdiğinizde tekerlerin aynı tarafa aynı açıyla bakmasını sağlar.

Bozuk rot nasıl anlaşılır?

  • Düz yolda direksiyonu bıraktığınızda otomobil sağa veya sola çekiyorsa
  • Arka lastik izleri ile ön lastikleri birbirini takip etmiyorsa
  • Viraj dönerken ön lastiklerden ses geldiğini duyuyorsanız
  • Tekerler tam karşı yönü gösterirken direksiyon simidi olması gerekenden farklı bir yönü gösteriyorsa veya bunun tam tersi olarak direksiyon tam düz konumdayken otomobil sağa veya sola gidiyorsa rot ayarınız bozuk demektir.

Balans ayarı nedir?

Balans; kelime olarak “denge” anlamını taşır. Balans ayarı, her tekerleğe eşit miktarda ağırlık binmesini sağlayan ayardır. Bu ağırlık dağılımı ayarında araca takılı jant, kullanılan lastik ve jant içi aksamların birbiriyle aynı olması gibi etkenler öne çıkar.
Kısaca balans ayarında lastiklerin dengede olması, her lastiğe aynı yükün binmesi sağlanır.

Balans ayarının önemi; sürüş konforunu, otomobilin dengesini, sürüş güvenliğini etkiler.

Balans ayarı nasıl bozulur?

Balans ayarının bozulması bir çok etken nedeniyle ortaya çıkar. Lastiğin eskimesi, jantın hasar alması ve olumsuz yol koşulları bir çok neden sayılabilir.

Bozuk balans nasıl anlaşılır?

Otomobil kullanırken 100 km/sa hızı geçtikten sonra direksiyonda titreme hissediyorsanız balans ayarı yaptırma vaktiniz gelmiş demektir. Bu hız, 80 km/sa da olabilir 120 km/sa de olabilir. 100 km/sa binek ve ticari otomobiller için ortalama bir değerdir.

Otomobil kullanırken direksiyonda titreme ve sarsılma hissetmiyor olsanız bile 10 bin kilometrede bir balans ayarını kontrol ettirmeniz tavsiye edilir.

Balans ayarı nasıl yapılır?

Balans ayarı yaparken lastik, jant ve jant içi tüm aksamlar kontrol edilir. Sorun varsa, önce bu sorunlar ortadan kaldırılır. Daha sonra her teker sökülür ve balans makinasına takılır. Bu makina sayesinde tekerlerin taşıdığı ağırlığın her tekerde eşit olarak paylaşıp paylaşışmadığına bakılır.

Eğer bir lastik daha az ağırlık taşıyorsa o jant üzerine ağırlık takılır. Bu ağırlığa “Balans Kurşunu” adı verilir. Bu sayede her lastiğin aynı ağırlığı taşıması sağlanır.

Lastik basıncı da direksiyon titremesine sebep olur

Eğer herhangi bir lastik veya birden fazla lastiğinizin basıncı yanlış ise bu da direksiyon titremesine sebep olabilir. Herhangi bir yakıt istasyonunda kendiniz ücretsiz bir şekilde lastiğinize hava basabilirsiniz. Rot ve balans ayarı yaptırmadan önce bunu kontrol etmenizde fayda var.

Sürdüğünüz otomobilin ideal lastik basınç değerleri sürücü tarafındaki kapının iç kısmında veya çerçevesinde bir çıkartma içerisinde belirtilir. Bazen depo kapağının iç yüzüne de yerleştirilebilir. Hiç emin değilseniz “marka model adı hava basıncı” arama kalıbıyla internetten de öğrenebilirsiniz.

Eğer lastik basıncı, olması gereken değerlerden fazla veya az ise sürüşünüz konforsuz, dengesiz ve direksiyon titremesine yol açıyor olabilir.

Ayrıca lastiklerinizin hava basıncı eşit değilse (bazı otomobillerde ön ve arka farklı basınç değerlerinde olabiliyor) lastikleriniz de olması gerekenden önce eskimeye başlayacaktır.

Lastik basıncını da ayda bir kere kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Lastik basıncını kontrol ederken de lastiğin soğuk olması önemlidir. Eğer bir süredir otomobil kullanıyorsanız; bir yakıt istasyonuna girdiğinizde 10 dakika kadar bekledikten sonra lastik basınç değerlerinize bakmalısınız.

Rot balans ayarı makinası genel olarak buna benzer ve bilgisayar yardımı ile yapılır.
Rot balans ayarı makinası genel olarak buna benzer ve bilgisayar yardımı ile yapılır.

Rot balans ayarı ne kadar sürer?

Rot balans ayarını yaptırmak en fazla 30 dakika sürer.

Rot balans gerekli mi? Rot balans önemli mi? Rot balans zararları nedir? Rot balans yaptırmanın faydaları nedir?

Rot balans ayarının doğru olması; güvenli bir sürüş, lastik ömrünü uzatmak ve yakıt tasarrufu için gereklidir.

Rot balans yakıtı etkiler mi?

Doğru rot balans ayarı yakıt tasarrufu sağlar.

Rot balans garantiyi bozar mı?

Rot balans ayarı yaptırmanız aracınızın garantisine zarar vermez. Yakıt koymak gibi düşünün. Burada dikkat etmeniz gereken nokta otomobiliniz yeni olduğu için iyi bir lastikçide bu ayarı yaptırmaktır. Yetkili servistekiler rot balans ayarı yapıldığının farkına bile varmaz.

Rot balans hangi lastiklere yapılır?

Rot balans ayarı 4 tekere birden uygulanır.

Rot balans muayeneden geçer mi?

Türkiye’deki araç muayenelerinde rot balans ayarına bakılmıyor. Ancak, çok ağır bir bozukluk varsa ve bunu bile bile muayeneye götürüyorsanız orada ortaya çıkacaktır.

Rot balans ses yapar mı?

Özellikle viraj dönerken ön tekerlerden ses duymanız rot ve balans ayarının bozulduğunu işaret edebilir.

Rot balans ayarı yaptırmak için herhangi bir lastik bayisine gidebilirsiniz.

 

Fotoğraf: Erik McleanUnsplash

 

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!