ANTAMAGAZINE

Otomotiv dünyası burada

Otomotiv sektörüne ilginiz varsa, araç alım satımında güvenilir
bir kaynak arıyorsanız, tüm merak ettikleriniz AntaMagazine’de!

UZMAN ÖNERİLERİ

Koronavirüsten korunmak için araçların
                temizliği büyük önem taşıyor

Koronavirüsten korunmak için araçların temizliği büyük önem taşıyor

Koronavirüs riski maalesef halen devam ediyor. Peki aracınız yeterince steril bir ortam sağlıyor mu? Bu konuda alabileceğiniz temel bazı önlemler var. Öncelikle aracınızın temizliğine her zaman olduğundan daha fazla özen gösterin. Düzenli aralıklarla aracınıza Sağlık Bakanlığı onaylı dezenfeksiyon ve ozonlama işlemleri yaptırın. Aracınızda mutlaka antibakteriyel solüsyon ve kolonya bulundurun; ellerinizi temizlemeden araç içerisine dokunmamaya özen gösterin. (Elinizi dezenfekte ettikten sonra direksiyon ve plastik aksama dokunmadan elinizi kurulamanız, aracınızda oluşabilecek yıpranmaları önleyecektir). Araç içerisinde mutlaka kendiniz ve yolcularınız için maske bulundurun. Son olarak aracınızda soluduğunuz havaya doğrudan etki eden klima bakımı ve polen filtresi değişimini profesyonel bir serviste yaptırmayı sakın ihmal etmeyin.

HABERLER

Pazar lideri yeni yüzünü gösterdi

Pazar lideri yeni yüzünü gösterdi.

Satışa sunulduğu 2016 yılından bu yana 800 bin adetlik üretim başarısına imza atan Peugeot 3008 makyajlandı. Aracın makyaj operasyonu ile birlikte en belirgin değişikliği ön yüzünde yaşandı. 508 modeline benzer bir far tasarımına kavuşan 3008, makyaj öncesine göre daha büyük çerçevesiz ön ızgarası ile daha da modern bir görünüm sunarken; akıcı tasarımını başarıyla korumaya devam ediyor. Peugeot 508 ve 2008 modellerinde gördüğümüz, “kaplan dişi” olarak adlandırılan farlar, makyajlanan 3008'de de karşımıza çıkıyor. i-Cockpit dinamiklerinin yeni nesliyle kullanıcı deneyimini bambaşka bir noktaya taşıyan marka, yeni 3008’de bunu daha da geliştiriyor. Makyajlı 3008'in yıl sonunda Avrupa'da satışa sunulması bekleniyor.

Yeni E Serisi şimdi daha iddialı

Yeni E Serisi şimdi daha iddialı!

1946'dan bugüne 14 milyon adedin üzerinde bir satış rakamıyla Mercedes-Benz'in en çok satan modeli E Serisi yenilendi. Makyajlı E Serisi’nde en büyük farklılık aracın ön kısmında karşımıza çıkarken, aşağı doğru eğimli ızgaraya selefine kıyasla daha ince yapıda olan LED farlar eşlik ediyor. Yeni E-Serisi, ilk üretime özel olarak hazırlanan “Edition 1” adlı donanım paketinde, artırılmış gerçekliğe sahip navigasyon sistemi, Burmester surround ses sistemi, 2 adet 12.3 inç ekranlı kokpit, kablosuz cep telefonu şarj istasyonu, otomatik bagaj kapağı kapatma sistemi, kapı kapama yardımcısı (vakumlu kapılar) ve güneş koruma paketi gibi zengin donanım özellikleri yer alıyor. Makyajlanan E Serisi, “Edition 1” donanım seçeneğiyle 848,588 TL’den başlayan fiyatlarla pazara sunulurken, ilk olarak dört kapılı versiyonları ile satılacak olan otomobilin iki kapılı Coupe ve Cabriolet seçenekleri Kasım ayında Türkiye'de olacak.

Yeni A3 yola çıkmaya hazırlanıyor

Yeni A3 yola çıkmaya hazırlanıyor

İlk olarak 1996 yılında yola çıkan Audi A3, rekabette yeniden elini güçlendirmeye hazırlanıyor. İlk bakışta Audi’nin “Singleframe” olarak adlandırılan ızgara tasarımının öne çıktığı yeni A3, belirgin hava girişlerinin yanı sıra sert çizgileri ve kaslı hatlarıyla oldukça dinamik görünüyor. Yanda farlardan başlayan omuz çizgisi, LED stoplara kadar kesintisiz olarak uzanarak akıcı bir görünüm sergiliyor. Dijital bağlanılabilirlik özellikleriyle öne çıkan yeni A3, WLAN internet bağlantısı, LTE telefon erişimi, navigasyon ve sesli komut gibi özellikleri ile dikkat çekiyor. Dördüncü nesil kompakt hatchback A3’ün ilk aşamada 150 bg'lik 1.5 TSI motordan beslenen 35 TFSI ve 2.0 TDI Evo motorun 116 ve 150 bg'lik 30 TDI ve 35 TDI S-tronic versiyonlarıyla satışa sunulması öngörülüyor.

Koronavirüsten korunmak için araçların
temizliği büyük önem taşıyor

Isetta yeniden doğuyor

Nostaljik Isetta’nın üretimiyle ilgili hukuksal problemleri geride bırakan İsviçreli Micro Mobility System AG, Microlino modelinin üretimine 2021’den itibaren başlanacağını açıkladı. Oldukça sevimli tasarımının yanı sıra minimalist ebatları ve 200 km’lik menzil değeriyle şehir içi kullanımlarda öne çıkan bu elektrikli aracın, Avrupa pazarında 12.000 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulması öngörülüyor. Şu an için yalnızca konsept bir model olarak karşımıza çıkan Micro’nun 3 tekerlekli motosiklet modeli Microletta için ise, kullanıcıların bir süre daha beklemesi gerekecek.

DERGİ

/antamagazine/S1

HABERLER

Trafik kazalarına karşı Toyota ve Yandex işbirliği

Trafik kazalarına karşı Toyota ve Yandex işbirliği

Toyota ve Yandex Navigasyon işbirliği ile düzenlenen proje ile sürücülerden seyir esnasında başka bir uygulamaya geçmemeleri veya uygulamayı arka planda tutmamaları isteniyor. Böylece bildirimler ve benzeri uyarılardan etkilenmeyen sürücülerin, sadece yola ve trafik kurallarına odaklanarak güvenli sürüş alışkanlığı edinmeleri hedefleniyor. Kampanya kapsamında trafikte Yandex Navigasyonu kullananlar, ilk bilgilendirmenin ardından sürüş boyunca hız limitlerini aşmamaya dikkat edecekler. Sürücüler, en az 15 dakika süren sürüş ile minimum 1 kilometre yol alarak çekilişe 1 kez katılım hakkı elde edecekler. Sürücülerin 1 gün içinde en fazla 3 katılım hakkı kazanabildiği kampanyada hız limitlerine dikkat eden ve kriterleri yerine getiren sürücüler, büyük ödül olan Yeni Corolla Hatchback Hybrid çekilişine katılabilecekler.

MTV ve ÖTV artışları bütçeye yansıdı

MTV ve ÖTV artışları bütçeye yansıdı

Hazine ve Maliye Bakanlığı ağustos ayı merkezi yönetim bütçesi detaylarını açıkladı. Açıklamaya göre Ağustos ayında merkezi yönetim bütçesi 28 milyar 220 milyon lira fazla verdi. Bütçedeki fazlanın yüzde 4,797 oranında artmasının arkasında yatan ana neden ise Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) gelirlerindeki artış ve bütçe giderlerindeki düşüş oldu. Özellikle temmuz ve ağustos ayında artan otomobil satışlarının etkisi bütçe gelirlerine yansıdı. Ağustos ayında Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) geliri yüzde 370,3 oranında arttı. Hazine verilerine bakıldığında ÖTV gelirlerinin Ocak-Ağustos 2020 döneminde, bir önceki yıla göre yüzde 35 oranında arttığı ve 120 milyar TL’yi aştığı görülüyor.

KÖŞE YAZILARI

Otomotiv pazarında neler oluyor?

Otomotiv pazarında neler oluyor?

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nden (ODD) açıklanan rakamlara göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2020 Temmuz sonu itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine göre %60,3 artarak 341.469 adet olarak gerçekleşti. Otomobil satışları, 2020 yılının ilk 7 aylık dönemde geçen yıla göre % 58,9 artarak 273 bin adet olurken, hafif ticari araç pazarı da % 65,8 artarak 68.447 adede ulaştı. Ülkemiz otomotiv pazarındaki bu tabloya karşın, LMC Automotive Dünya genelinde otomotiv pazarının 2020 revize tahminlerinde daralma öngörüyor. Buna göre, bu yıl Dünya toplam otomobil ve hafif ticari araç pazarı; 90,3 milyon adet ile tamamlanan bir önceki yıla oranla %21,3 azalışla 71,1 milyon adet seviyesinde gerçekleşecek.

Salgının bir başka etkisi: “Artan trafik kazaları”

Salgının bir başka etkisi: “Artan trafik kazaları”

Son dönemde yapılan araştırma sonuçlarına göre, ulaşımda özel araç kullanımı Covid-19 süreci öncesinde %30’lar seviyesinde iken, pandemi süreci ile birlikte bu oranın %60 seviyelerine çıktığı görülüyor. Buradan hareketle, yeni normal koşullarında kişisel araç kullanımının önümüzdeki dönemlerde artarak devam edeceği öngörülüyor. Bununla birlikte ne yazık ki son aylarda trafikte artan araç sayısına bağlı olarak trafik kazası adetlerinde de son aylarda artış görülüyor. Geride bıraktığımız Temmuz ayında maalesef ölümlü ve yaralanmalı trafik kazaları %27,5 artış ile 17 bin adedi aşmış durumda. Her ne kadar 3 aylık evde kalma sürecinin etkisi ile 2020 yılında ölümlü-yaralanmalı kaza adetlerinde yaklaşık %20’lik bir düşüş yaşansa da, önümüzdeki dönemlerde artan trafik yoğunluğuna bağlı olarak bir dizi önlemler almak ve güvenli sürücülük ilkelerine harfiyen riayet etmek daha hayati bir öneme sahip olacak.